Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Pomocy Społecznej Dom Pomocy Społecznej

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek

Czcionka:

Polskiemu Zgromadzeniu Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, dała początek Jadwiga Jaroszewska w Zgromadzeniu Wincenta od Męki Pańskiej

Jego hasłem są słowa Ewangelii: „Bóg jest Miłością”(1J 4,8) zaś myślą przewodnią apostolstwa jest wezwanie Pana Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Zgromadzenie rozpoczęło swą działalność 6 I 1926 r. w Warszawie. Zatwierdzone przez Kościół na prawie diecezjalnym 8 XII 1932 r. przez Stolicę Apostolską 5 IV 1974 r.

Duchowość i cel Zgromadzenia wynikają z Tajemnicy Odkupienia. Konsekwencją tego w życiu sióstr jest kult Krzyża Chrystusowego i Męki Pańskiej. Miłość Krzyża, duch przebaczenia i ekspiacja – to misja każdej Samarytanki. W duchowości Zgromadzenia poczesne miejsce zajmuje Matka Boża Bolesna – Współodkupicielka.

Ducha kontemplacji, umiłowanie Liturgii i atmosferę rodzinną Zgromadzenie czerpie z duchowości benedyktyńskiej. Z zakonem św. Benedykta łączy go kanoniczny akt przynależności. Na specjalną uwagę zasługuje kult Eucharystii i umiłowanie modlitwy.

Zgromadzenie ma charakter charytatywno – apostolski. Rodzaj naszych prac – mówi Założycielka – jest specjalnie dostosowany do wielbienia Sprawiedliwości Bożej. Placówki Zgromadzenia są otwarte dla wszystkich, którzy przez upośledzenie fizyczne, umysłowe i moralne są nieprzystosowani do normalnego życia. Charyzmat Założycielki Zgromadzenie realizuje przez współdziałanie w zbawczej misji Kościoła, służąc samarytańską pomocą najbardziej potrzebującym, a szczególnie dzieciom i młodzieży w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz samotnym matkom.

Obecnie samarytańską posługę Siostry realizują w sześciu Domach Pomocy Społecznej w: Bielawkach, Fiszorze, Moryniu, Niegowie, Parchowie i Pruszkowie; w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Pruszkowie; w Ośrodku Wsparcia – Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Karwowie; oraz w Wiosce Dziecięcej dla niepełnosprawnych intelektualnie w Homlu na Białorusi.

Dom główny i dom nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek 
Krzyża Chrystusowego w Niegowie zwany Samarią

 

więcej informacji na stronie Zgromadzenia http://www.samarytankiosb.pl/

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny